Çim Ekimi

 

Çim tesisi iki yolla olmaktadır. Birincisi rulo çim dediğimiz hazır çim, diğeride tohumdan ekme suretiyle çim alanı tesisidir. Her iki metoddada çim ekilecek yada serilecek alanın zemininin , çimin kök gelişimine uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

 

Çimin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi , kaliteli tohum kullanımı ve iyi bir kök gelişimine bağlıdırki buda iyi bir toprak ve iyi bir bakımla mümkündür. 

 

Çimin toprakta iyi kök salabilmesi ve bu narin bitkinin sıcaklarda dayanabilmesi için toprağın geçirgen ve su tutma kapasitesinin iyi olması, kolay nefes alabilir olması istenen özelliklerdir. Çim sürekli biçildiği için toprağı sürekli besin takviyesine ihtiyaç duymaktadır. Çeşitli besin takviyeleriyle çimin güzel ve sağlıklı görünmesi sağlanabilir.

RULO ÇİM

 

Rulo çim olarak tanımlanan hazır çim tarlalarda önceden ekilip birkaç kez biçilerek ,ve bir süre bakılarak kök gelişimi ve kardeşlenmesi sağlanmış ve istendiğinde sökülerek bahçenize uygulanabilecek çimdir. 

 

 

Genellikle bahçenizde acele çim tesisi gerektiğinde uygulanır ayrıca çok sıcak havalarda tohumdan ekme yöntemini uygulamak imkansızlaşacağından ( aşırı sıcaklarda yeni filizlenen çim tohumu sıcağın etkisiyle kurumakta ve ve canlılığını yitirmektedir.) hazır çim tercih edilmektedir. Rulo çim alandan kesme makinaları ile sökülerek bahçenize taşınmakta ve bahçıvanlarımız tarafından bahçenize uygulanmaktadır. Hazır çimde fiyatlandırma: Hazır çim uygulamalarında aşan nekadar büyürsa uygulama okadar ekonomik olacaktır. Tam tersi olarakta alan küçüldükçe birim fiyatı artacaktır. Cünki alan ne olursa olsun belli bir nakliye ve işçilik sözkonusudur.

EKME ÇİM

 

İlkbahardan yaz başlangıcına kadar ( aşırı sıcaklar bastırana kadar olan sürede) ve sonbaharda, çim ekimine zarar verecek kadar yağış olmadığı günlerde uygulanabilir. Bununla birlikte aşırı sıcak olmayan bölgelerde yazında rahatlıkla çim ekilebilir.

 

Çim alanları oluştururken size iki seçenek sunuyoruz; Dilerseniz tohum ekmek suretiyle kısa bir süre sonra çime kavuşuyorsunuz yada anında çim isterseniz ( ki genelde çok sıcak aylarda çim ekimi imkansız gbidir bu donem için acelesi olanlara önerilir) Rulo çim. Bu ikisinin karışımları farklı olmamakla birlikte hazır çim; önceden tarlamıza ekip birkaç biçim yaparak belli bir kök gelişiminden sonra kökleriyle birlikte keserek istenen yere sermek suretiyle uygulanır. her ikisindede toprak hazırlığı gereklidir. hazır çim içinde çok işçilik ve masrafı barındırması ve nakliyesi dolayısıyla daha pahalıdır.